Spiga

نژاد اسب

میخوام بر منبر اسب سخنی سوار شم و براتون سخن برانم و موعزه ی اولم نژاد اسب هستش، اون هم ایرانی. در پست قبل عرض کرده بودم که نژاد های زیادی در ایران وجود دارن اما من چند تا از اون ها رو اون هم به شکلی کاملا تجربی میشناسم و اطلاعات دامپزشکی و علمیی رو در مورد اسب ندارم اما حسن سخن اینجاست که هرچه بگم از تجربیات شخصی خودمه و روحی هستش که از اون دریافت کردم. پس بریم سراغ نژاد ها و البته قبل از اون یادتون بدم که اسب خوب و بد از کجاش معلومه: اسب خوب گردنش رو همیشه بالا و به شکل قوسی نگه میداره و همچنین دمب رو همیشه رو به بالا و قوسی نگاه میداره(در حال حرکت این حالت ها رو باید به خودش بگیره.) پارامتر های دیگری هم داره که شما متوجهش نمیشید(مثلا من بدون اینکه اسب حرکت کنه میفهمم که آیا در حال حرکت سر و گردن خواهد گرفت؟ یا نه؟).
عرب(زیبا و بلند قامت)
اسب عرب اصالتی کاملا ایرانی داره و اگر بپرسید بهر چه اسمش رو عرب گذاشتند. باید باز هم به اولین مبدع سوار نظام عالم(کوروش کبیر) برگردیم که این اسب عرب رو در شوش(خوزستان امروزی)، سرزمین اعراب ایرانی دید و زیبایی اسب عرب چنان کوروش رو محو خودش کرد که دستور به پرورش حرفه ای این اسب داد.
اسب عرب مثل آدم های خوش هیکل و ناناسی میمونه که تنها برای زیبایی خلق شدند. البته سرعت خوبی رو در دویدن داره اما در کل اگر حساب کنیم نه قدرت و استقامت "کرد" رو داره و نه سرعت ترکمن رو. اسب عرب سلطان زیبایی هستش.
اسب عرب قامت رعنایی داره و پوزه ی بلند و در میون این عکس ها تنها اولینش یک اسب اصیل ایرانی و اون هم به سلیقه ی من زیباترین اسب دنیاست؛ و در میان دیگر اسب ها که تو عکس میبینید تنها این دارای عضلات قدرتمند هستش(گره های سینه و بازوش گویا ی همه چیز هستند). در ضمن اسب عرب همیشه دمش رو بیش از هر اسب دیگه ای بالا نگاه میداره(در حال حرکت).کرد!. اسب کرد!.
قهرمانی که مسایل زیادی دست به دست هم دادند که مثل مردمانش فراموشی ابدی رو به خود بگیره و کسی به یادش نباشه. اسبی که هم زیبایی رو در خود داره و هم قدرت و هم استقامت. اونقدر اسب کرد مظلوم و البته تا ابد زیباست که به ندرت میشه از اون در اینترنت عکسی رو پیدا کرد.
اسب کرد قامت چندان بلندی رو نداره. پوزه ی کوتاه از خصوصیات اونه! اما به علت شرایط اقلیمی کردستان بدن پر عضله ای رو داراست(از همشون زور بیشتری رو داره). این اسب میتونه مسافت زیادی رو بدوه و به نظر من برای جنگیدن بهترین نژاد اسبه. چون هم بارکش خوبی و هم مرکبه دار خوبی. مثل اسب عرب هم تا طقی به طوقی بخوره رم نمیکنه(نمیترسه) و به راحتی میشه روی اسب کرد تفنگ شلیک کرد. اصولا نژاد های دیگه در هنگام خطر فرار میکنن اما این نژاد جنگندگی بیشتری داره(پس بپا یه لیخی جلو نری که به جای فرار لگد و گاهی هم گاز نثارت میکنه).
اسب کرد مثل عرب تنها نژاد اسبی ه که هم سر و گردن گیر و هم دمبش رو زیبا تکون میده.
اسب ترکمن رو من شخصا نمیپسندم چون اصلا زیبا نیست. البته کرد ها و عرب ها اون رو نمیپسندند، وگرنه الباقی مردم خیال میکنن که ترکمن بهترین اسب ایرانه، در حالی که اصلا اینطور نیست.
تنها وجه خوب این اسب سرعته. اسب ترکمن تا مسافت 5 کیلومتر همتا نداره اما بیش از اون اگر بر اون بتازند، حتما طلف خواهد شد. اسب ترکمن حتی نمیتونه با یک دونده ی نیمه حرفه ای 10 هزار متر مسابقه بده. چون سرعت و قدرتش هرچی که باشه در 5 کیلومتر اول خالی میشه و اصلا توان اضافی دویدن رو نداره. بار ها و بار ها بوده که اسب ترکمن بر اثر چند صد متر اضافه دوی مرده.
بابا بزرگم میگه که ترکمن رو در منطقه ی ما(کردستان) دوزارم نمیخرن . و اطمینان میده که هیچ کس حاضر نخواهد بود از اسب ترکمن نگهداری کنه. چون کرد ها زیبا پسندند.
این اسب پاهای بلند و اندامی ترکه ای رو داره. لاغر لاغر. ترکمن نه سر و گردن گیره و نه دمب گیر. و کلا خیلی بی نمک. پدر بزرگم به چنین اسب هایی میگه "گاو".
یک پست دیگه در مورد نژاد های خارجی اسب(اسپانیش و تربرد ) مینویسم. اما پست بعدی نخواهد بود.

6 «««ارسال دیدگاه:

  هاD

۱۶:۰۶

بله دیگه . سوارکاری ورزش مایةداریه و شما انجام دادی و به تمام زیر و بمش واردی . خاطره‌ی خوبی از اسب ندارم .

  Ary@n

۱:۳۱

چون کلا از کلمه عرب و مردمش و کشورش و همه چیزش حالم به هم میخوره میگم که اسب عرب وجود نداره. این عربهای عوضی همه چیز رو صاحب میشن. میکننش عرب. اون اسب بالای هم به نظر من ایرانیه. آخه عرب چیش خوشگله که اسبش اینطوری باشه.انقد گفتم عرب حالم داره به هم میخوره.
اول اسب اصیل ایرانی(بالاییه) بعدشم ترکمن رو دوست دارم.

  دن کیشوت

۱۶:۱۳

میبینم که زدی تو کاره سیاسی!
:)

  گره چهارگوش(سمانه)

۱۱:۲۵

سلام

اولا من سمانه ای بیش نیستم خانمی که نوشتی اضافه بود :دی

بعدم به نظرم اطلاعاتت بیشتر از تجربی بودنه انگار کتابی چیزی هم خوندی ...

منم اسب کرد رو ترجیح میدم شاید به خاطر اینکه اصالتم به کرمانشاه بر میگرده

  ناشناس

۱۱:۰۳

اسب اصيل ايراني خيلي خيلي زيباتر از عربه

و اسب كرد هم مقاومترين و صبورترين اسبي كه من ديديم

البته از حق نگزيم چناران هم چون خون اصيل ايراني تو رگهاشه اصب بدي نيست

  Amir

۱۱:۴۲

میدونستی آقای عزیز که گران قیمت ترین اسب جهان در آمریکاست که نژادش ترکمن اصیله...و حدود 3 میلیون یورو ارزش داره؟
برای کورس و مسابقه دادن 1000 متر و 2000 متر که معمول تره اسب ترکمن بهترین انتخابه...نمیخوای که دو ماراتن بدی.یه چندتا عکس از اسبا گذاشتی که معلوم نیست چیه بعد رو همونا نظر دادی...